Цинк на старті: навіщо і як?

НВК_Квадрат вже багато років працює на ринку рідких_стартових_добрив (РСД) і має значний досвід сумісного внесення цинку за технологією IN-FURROW.

Зазвичай, коли йдеться про цинк, відразу на розум приходить кукурудза як дуже вибаглива до його нестачі культура. Проте, цинк поряд із фосфором є одними з найбільш важливих елементів для початкового росту будь-якої рослини:

·         Цинк бере участь у синтезі триптофану – попередника ауксину.

·         Стимулює ріст та розвиток кореневої системи.

·         Є активатором цілого ряду ферментів.

·         Підвищує посухо- і  холодостійкість рослин.

·         Сприяє кращому засвоєнню фосфору і азоту.

·         Необхідний для нормальної диференціації конусу наростання і закладання репродуктивних органів.

 

Відразу після проростання рослини використовують резерви цинку, що наявні у насінні. Проте, дуже часто насіння містить недостатньо цинку для нормального розвитку, а його вміст, як правило, не визначають. Це може призводити до дисбалансу і порушення розвитку. Адже, як тільки сходи з’являються над поверхнею ґрунту і починається фотосинтез, усі елементи повинні бути у правильній кількості і співвідношенні.

Ґрунти, навіть достатньо забезпечені доступним цинком, не завжди здатні постачати його проросткам в результаті слабко розвинутої кореневої системи або нездатності поглинати цинк із-за несприятливих умов (низька температура, вологість,  рН тощо). Згідно даних агрохімічного обстеження, більшість ґрунтів України мають недостатній рівень доступного цинку.

Наші багаторічні дослідження сумісного внесення під кукурудзу цинку разом з рідким стартовим добривом ДІАФАН ACTion свідчать про високу ефективність та зручність такого способу. Тим більш що загальноприйняте перше позакореневе внесення цинку співпадає з часом застосування страхових гербіцидів. Але, як відомо, з багатьма гербіцидами змішувати цинк не бажано через ризик опіків листя. Робити ж роздільно два внесення – витратно, це значно збільшує навантаження на обприскувач.

Проте, лише стартове внесення цинку не здатне забезпечити усю потребу культури у цьому важливому елементі. Тому ми вважаємо за потрібне підходити до удобрення культур цинком комплексно, виходячи із потреб культури і забезпеченості ґрунту.


Так, під кукурудзу на високому агрофоні за середнього і високого вмісту рухомого цинку в ґрунті (або за внесення його у основне удобрення), доцільно використовувати нижчі норми цинку з РСД, та додатково проводити позакореневі підживлення цинковими добривами у фазу 8-9 листків.

На ґрунтах з низьким вмістом рухомого цинку та за відсутності внесення цинку з основним добривом, ефективною практикою є внесення середніх і підвищених норм цинку разом з рідким стартовим добривом за технологією In-Furrow, а також проведення двох позакореневих підживлень цинковими добривами у фазу 4-5 листків і 8-9 листків.

Загалом, наші багаторічні спостереження свідчать про те, що поєднане внесення цинку як ін-фуроу, так і позакоренево є найбільш ефективною практикою за більшості умов.

При цьому, на менш родючих ґрунтах, або за несприятливих умов для поглинання цинку на початку вегетації (не оптимальні умови температури і вологості ґрунту) внесення цинку з РСД часто переважає за ефективністю перенесення цього елементу у позакореневі підживлення. Ймовірно, за таких умов нестача цинку на початкових етапах є істотною , і подальші фоліарні внесення не дозволяють виправити ситуацію. Адже, цинк дуже важливий саме під час проростання і закладання репродуктивних органів.

Обмеженням внесення цинку з рідкими стартовими добривами є необхідність використання цинкових добрив у хелатній формі і обов’язково (!) з повною хелатизацією. Таким добривом є Квантум ХЕЛАТ ЦИНКУ 117 EDTA, який рекомендується вносити разом з рідким стартовим добривом ДІАФАН ACTion у нормі – 1-3 л/га.

 

Навчання – це вивчення правил, а досвід – виключень. Навчайтесь з ‎НВК_Квадрат.

 

Сергій Анішин

(С) НВК “Квадрат”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *