Чи може технологія ін-фуроу допомогти у контролі ДІАБРОТИКИ?

Ураження посівів кукурудзи личинками діабротики (Diabrotica virgifera) вже стало українською реальністю. Коли рослини з «гусячою шиєю» з’являються на полі, вже мало що можна змінити і це призводить до неминучої втрати врожаю.

На американському континенті, Батьківщині шкідника, розповсюджені щонайменше 10 виді, серед яких західний кукурудзяний жук є одним із найбільш економічно значущих. Щорічно шкідник завдає шкоди, що сумарно оцінюється у 1 млрд долларів. Саме тому його іноді називають «шкідник на мільярд доларів».

Але, вирвавшись зі своєї «Батьківщини», у жука є дуже великі можливості розповсюдитись дуже широко в світі. Адже, згідно аналізу спеціалістів (D.J. Kriticos, Ph. Reynaud, R. Baker, 2012), кліматична придатність для існування жука охоплює близько 64% світової площі під кукурудзою. При цьому уся територія Україні підпадає під ареал кліматичної придатності для розповсюдження шкідника.

Рис. Поширення та кліматична придатність для Diabrotica virgifera virgifera в Європі (CLIMEX модель). Зелені крапки позначають точки, де було зафіксовано D. v. virgifera (D.J. Kriticos, et al., 2012)

Тому найкращим рішенням є «працювати на випередження». Це попереджувальні заходи (фітосанітарні і агрономічні заходи) та методи контролю шкідника:

1)                      Практика землеробства: сівозміна і строки посіву. Сівозміна є одним із найбільш сталих і економічних способів контролю популяції діабротики, що дозволяє розірвати життєвий цикл жука. А ранній посів кукурудзи дозволяє сформувати рослинам потужну кореневу систему і раніше пройти фазу запилення до піку популяції жуків.

2)                      Посів гібридів, стійких до ураження. Маються на увазі ГМО гібриди, вирощування яких в Україні наразі не дозволено.

3)                      Хімічні методи контролю: обробка насіння, припосівне внесення інсектицидів, післясходові обробки і контроль імаго.

Ми зупинимось на можливості контролювати ураження коренів личинками шляхом внесення інсектицидів за технологією ін-фуроу.

Практика внесення інсектицидів під час посіву бере початок ще з середини 1970-х років: згідно Chio et al. (1978), у 1973 році у США ґрунтові інсектициди застосовували на більше ніж 60% площ під кукурудзою (за технологією infurrow і Tband). Вже у 1980-х роках набуває поширення практика внесення рідких формуляцій.

Стандартної обробки насіння кукурудзи достатньо для початкового ураження беззмінної кукурудзи, оскільки кукурудза першого року має нульовий ризик ураження личинками кукурудзяного жука. Підвищеної норми інсектицидів на насіння може бути достатньо для беззмінної кукурудзи 2-3 року, проте, у міру зростання ймовірності ураження, кукурудза вже потребує спеціальних захисних заходів (Cornell University, 2017).

Сьогодні використання рідких інсектицидів разом з рідкими стартовими добривами, внесені ін-фуроу, стало популярним серед фермерів. Основною перевагою є час і зручність.

Інсектициди, внесені ін-фуроу, дозволяють створити навколо коренів зону, вільну від шкідників, і зазвичай сприяють смертності до 70% личинок жука.

Особливо зручно вносити інсектициди, якщо у практику господарства вже введено внесення рідких стартових добрив ін-фуроу. З цією метою компанії-виробники засобів захисту рослин випускають рідкі формуляції інсектицидів, створені спеціально для внесення з рідкими добривами (наприклад, інсектициди з позначкою у назві LFRLiquid Fertilizer Ready).

Серед діючих речовин, що пропонується вносити з рідкими стартовими добривами, пропонуються, наприклад: біфентрин, тефлутрин, хлорпірифос, гама-цигалотрин, лямбда-цигалотрин, імідаклоприд та ін. Дослідження американських університетів щодо порівняння різних інсектицидів проти ураження коренів личинками, виявили різні, часто протилежні тенденції щодо ефективності того чи іншого продукту. Це пов’язано з конкретними умовами, що склались під час проведення досліду. Тому українським вченим і практикам належить провести власні дослідження з цього приводу і зробити висновки.

Головною умовою, що висувається до ґрунтових інсектицидів для внесення ін-фуроу – здатність зберігати активність у зоні внесення упродовж часу, необхідного до появи шкідника.

 Враховуючи темпи зростання у останні роки популярності технології ін-фуроу в Україні, внесення інсектицидів під час посіву може бути легко поєднане з внесенням рідких стартових добрив.

Крім способу контролю ураження коренів личинками жука, цей захід можна розглядати як досить зручну і недорогу стратегію ризик-менеджменту, оскільки у пізніші періоди розвитку кукурудзи виправити ситуацію буде вже дуже складно або зовсім неможливо.

Ірина Логінова

(С) НВК “Квадрат”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *